Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • GooglePlus
+48 577 500 095     wersja polska english version deutsch wersja ukraińska

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UE są formą pomocy dla osób, które mają pomysł na biznes.

0098Coraz więcej ludzi mających problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy decyduje się na swoją działalność, mimo strachu, czy interes się powiedzie. Bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej są często pozyskiwane poprzez dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich UE, które mają na celu rozwój lokalnych przedsiębiorstw. O tym kto może dostać dotacje unijne dla nowych firm, na co je można przeznaczyć oraz jak zdobyć jednorazowe środki na otwarcie firmy dowiesz się w tym artykule.
Dotacje z UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Fundusze Europejskie
Niemal codziennie mamy do czynienia z inwestycjami z Funduszy Europejskich, których głównym celem jest wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia, co przekłada się na poprawę poziomu życia mieszkańców. Wsparcie przedsiębiorców to jeden z większych działów, na które środki unijne zostają przeznaczane.

Czym są Fundusze Europejskie?
Fundusze Europejskie na otwarcie firmy
Organizacja międzynarodowa jaką jest Unia Europejska dysponuje budżetem, z którego finansowane są różne działania mające na celu zmniejszenie różnic pomiędzy państwami członkowskimi i ich regionami. Najbardziej popularnymi środkami uzyskiwanymi z unijnego budżetu są środki przeznaczane na rozwój przedsiębiorstw oraz walkę z bezrobociem. Z Funduszy Europejskich organizowane jest wiele przedsięwzięć, które umożliwiają znalezienie pracy lub założenie własnej firmy. W ramach tych działań finansowane są:

indywidualny plan działania, który pomoże Ci w podjęciu odpowiednich kroków w celu znalezienia pracy
doradztwo zawodowe, gdzie profesjonalny doradca zawodowy pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie zawód
szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe
staże i praktyki zawodowe
dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Czym są dotacje na rozpoczęcie działalności z UE i dla kogo są przeznaczone?
Dotacje unijne na założenie firmy są przydzielane z Funduszy Europejskich i są najbardziej popularnym sposobem zewnętrznego finansowania na otwarcie działalności gospodarczej. Jednak ich pozyskanie wcale nie jest takie proste i dostępne dla każdego.

Dotacje z UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej są formą pomocy dla osób, które chcą założyć własną firmę, udzielaną z Funduszy Europejskich. Co do zasady dotacje z Unii Europejskiej są bezzwrotne, co oznacza, że nie ulegają one spłatom tak jak w przypadku pożyczek, czy kredytów, ale w przypadku niewywiązania się z umowy mogą ulegać zwrotowi.

Kwota unijnej dotacji na rozpoczęcie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej może wynieść nawet 40 000 zł.
Dotacje z Unii Europejskiej na podjęcie działalności są przeznaczone dla:

osób, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują - po pierwsze zostanie przeprowadzona analiza Twojej sytuacji i na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania. W ramach pomocy możesz otrzymać pomoc w znalezieniu pracy, doradztwo zawodowe, szkolenia i studia podyplomowe, staże i praktyki zawodowe, a także środki na rozpoczęcie działalności.
osób, które ukończyły 30 lat i nie pracują - tutaj dodatkowe warunki uzyskania dofinansowania na otwarcie działalności mogą się różnić w zależności od województwa. Najczęściej wymagane jest wykazanie, że sytuacja zawodowa na danym rynku pracy nie jest łatwa. Pomoc jaką możesz otrzymać to szkolenia, doradztwo oraz pożyczkę lub dotację na założenie własnej firmy. Należy pamiętać, że w tej grupie uzyskanie bezzwrotnej dotacji nie jest możliwe dla każdego.
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej są kierowane głównie do:

bezrobotnych kobiet
osób po 45 roku życia
osób trwale bezrobotnych
osób niepełnosprawnych
osób z bardzo niskim wykształceniem
Informacje na temat dostępnych dotacji na założenie firmy z Unii Europejskiej możesz znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy lub w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, jeżeli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotną. Oprócz tego możesz również skontaktować się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich, a aktualnie realizowane programy znajdziesz w Wyszukiwarce Dotacji.

Jak dostać dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?
Chcąc założyć własną firmę, najczęściej zaczynamy od zastanowienia się jak pozyskać jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Popularnym sposobem jest uzyskanie dotacjami z UE. Jednak zanim zaczniesz się o nie ubiegać, musisz się przygotować dokładnie opracowując pomysł planowanej działalności. Stosowne przygotowania musisz poczynić dużo wcześniej niż w dzień rozpoczęcia naboru wniosku.

Pomysł na biznes
Aby rozpocząć przygotowania do podjęcia działalności gospodarczej pierwszym krokiem jaki musisz zrobić to zastanowienie się czy Twój pomysł ma sznasę na rynku. Musisz dokładnie wiedzieć czym będziesz się zajmować. Pamiętaj, że pomysł na biznes, który wymyślisz tylko po to, aby uzyskać dotacje z UE, może nie przynieść oczekiwanego sukcesu i satysfakcji z prowadzonej działalności. Dofinansowanie ma być tylko wsparciem dla Twojego biznesu, a nie jego siłą napędową.

Znalezienie projektu odpowiedniego dla siebie
Gdy masz już pomysł na biznes, chcesz go zrealizować i potrzebujesz do tego dofinansowanie z UE dla nowych firm, przede wszystkim musisz się zorientować jakie projekty są aktualnie realizowane w Twoim regionie lub województwie. Takie rozeznanie pozwoli Ci określić, czy jest skierowany dla Ciebie odpowiedni projekt.

Warto wiedzieć, że projekty unijne realizowane są często przez prywatne firmy, które wygrały konkurs na ich realizację. Konkursy ogłaszane są przez Wojewódki Urząd Pracy. Firma wygrywająca konkurs podpisuje umowę z Urzędem i ogłasza nabór do projektu.

Listę dostępnych projektów znajdziesz w specjalnej wyszukiwarce na stronie internetowej Funduszy Europejskich, gdzie przy każdym z nich określone zostało, dla kogo dany projekt został skierowany oraz jakie kryteria należy spełniać, aby możliwe było wzięcie w nim udziału. Więcej informacji o konkretnym projekcie możesz uzyskać od konsultantów w Punktach Informacyjnych.

Uwaga! Sprawdzenie kryteriów udziału w danym projekcie jest kluczową sprawą w kwestii pozyskania środków unijnych na podjęcie działalności. Nie sugeruj się doświadczeniem innych osób z dotacjami unijnymi, ponieważ w każdym projekcie są inne kryteria i zasady ich udzielania.

Skontaktowanie się z osobą lub instytucją realizującą projekt
Jeżeli znalazłeś już projekt odpowiedni dla siebie i jesteś pewny że chcesz i możesz wziąć w nim udział, to czas na skontaktowanie się z jego realizatorem. Kontakt, pod którym możemy zgłosić chęć udziału, zawsze podany jest przy danym ogłoszeniu projektu. Tam również możesz zadać pytania, na które odpowiedzi rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości. Często są również prowadzone otwarte spotkania dla osób zainteresowanych wzięcia udziału w projekcie i otrzymaniem dotacji na rozpoczęcie działalności.

Jeśli jesteś na etapie starania się o przyznanie dotacji na otwarcie firmy z UE warto zdobyć zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Zaświadczenie złożone w Urzędzie Pracy spowoduje, że nie zostaniesz skierowany do pracy wtedy, kiedy właśnie będziesz rozkręcał własną firmę.

Zdecydowałeś się na udział w projekcie unijnym? Pierwsze co musisz zrobić to zapoznać się z regulaminem projektu i złożyć formularz zgłoszeniowy. Dokumenty te są najczęściej dostępne na stronie internetowej organizatora projektu lub bezpośrednio u niego.

Formularz zgłoszeniowy najczęściej wymaga wypełnienia takich danych jak:

podstawowe informacje o Tobie, takie jak imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania
dane kontaktowe
sytuacja społeczno-demograficzna, to znaczy status na rynku pracy, wykonywany zawód, wykształcenie, sytuacja gospodarstwa domowego, niepełnosprawność
wybrane szkolenie
oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem projektu
inne oświadczenia takie jak spełnianie kryteriów
uzasadnienie pomysłu na działalność
Ilość dokumentów potrzebnych do przystąpienia do projektu zależy od jego organizatora. To samo dotyczy treści formularzy.

Specjaliści z Grupy ONET pomogą Twojej firmie zaistnieć na rynku
Korzystaj z oferty projektu
Przyjęcie wniosku o udział w projekcie oznacza, że lada moment będziesz mógł wziąć udział w szkoleniach, które przygotują Cię do napisania biznesplanu, wypełnienia wniosku o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz nabycia nowych umiejętności, które oferuje dany program. Dzięki towarzącym szkoleniom pozyskasz przydatne informacje na temat marketingu, przedsiębiorczości oraz tego gdzie i jak reklamować firmę.

Szkolenia są na tyle przydatne, że nauczysz się tego, z czym do tej pory nie miałeś do czynienia. Jak najlepsze przygotowanie do podjęcia własnej działalności zwiększy Twoje szanse w osiągnięciu sukcesu.

Opracuj biznesplan
Dotacje na otwarcie firmy - opracuj biznesplan
Dobrze sporządzony biznesplan jest kluczem do pozyskania dotacji z UE, ponieważ głównie to on będzie oceniany przez zewnętrzną Komisję Oceny Wniosków.

Biznesplan należy skonsultować na spotkaniach z indywidualnym doradcą. Taka konsultacja jest przydatna szczególnie wtedy, gdy nie jesteś pewny czy wszystko jest dobrze zrobione. Jest to ważne, ponieważ w razie błędów będziesz miał możliwość ich skorygowania. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko odrzucenia wniosku przez formalne błędy.